Oyun Tasarımcısı | Recep Emre Erçetin
Oyun Tasarımcısı

Oyun Tasarımcısı Ne İş Yapar?

Oyun tasarımcısı; dijital ortamlarda oynanan oyunların tasarlanması ve daha sonra kullanıcıyla buluşmasına kadarki süreçlerin tümünde görev alan kişilerdir. Giderek daha fazla popülerleşen bu mesleği icra edenler, bir oyunun programlama, tasarım, animasyon veya sanat işlerinin tamamını yapmaktadır.

Oyun Tasarımcısının Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Oyun konsolları, atari oyunları, sosyal/online oyunlar, kişisel bilgisayarlar, cep telefonları, tabletlere oyun kodlama işi yapan oyun tasarımcılarının başlıca görevleri şunlardır:

  • Yaratıcı fikirlerle gelecekteki projeleri şekillendirmek,
  • Animasyon ve modelleme departmanları ile birlikte çalışmak,
  • Oyunda bulunacak olan görevleri ve bulmacaları tasarlamak,
  • İstenilen görüntü ve ses biçimini elde etmek için ses mühendisleri ve sanatçılar ile iş birliği yapmak,
  • Oyun akış çizelgeleri, ekran görüntüsü çekimlerini planlamak.

Ayrıca, oynatıcınızı meşgul eden ve harekete geçmeleri için motive eden bir hikayeyi veya mesajı açıkça aktarabilen harika bir iletişimci olmanız gerekir. Basit fikirleri nasıl ifade edeceğinizi, insanları fikirleriniz ile nasıl ikna edeceğinizi, geri bildirimde bulunup almalısınız.

Bu fikirleri uygulayabilmek ve iyi yapabilmek gerçekten daha önemli. Sadece bir fikre sahip olmamanı değil, fikirlerinizi nasıl doğrulayacağınızı ve zaman içinde karşılaşacağınız herhangi bir kısıtlama ile bunları oluşturmanıza yardımcı olacak ekip arkadaşlarınız için nasıl ifade edeceğinizi öğrenmeniz gerekir. Günün sonunda, ürünün para kazanması gerekiyor.

Oyun Sistemi

Oyun sistemlerinin nasıl geliştirileceğini, neyin eğlenceli hale getirdiğinin teorisini ve tüm bu sistemlerin birlikte nasıl çalıştığını anlamak, bir Oyun Tasarımcısı olmak için en temel gereksinimdir.

Her tasarımcı, süper teknik bilgiye sahip olmayabilir, ancak çoğu takımı yönlendirmek için, teknik oyun tasarımının ve programlamanın bazı temel yönlerinde güçlü bir altyapı bilgisine ihtiyacınız vardır.

Teknik becerilerin yanı sıra, bir miktar sanatsal yeteneğe sahip mükemmel bir hikaye anlatıcısı olmalısınız.

Oyun Tasarımının Geleceği

Dünya çapında tahmini 2,5 milyar oyuncuyla, oyun endüstrisi güçlüdür ve her yıl büyümeye devam etmektedir. Pazar araştırması firması Newzoo‘ya göre, küresel pazar gelirinin 2019’da 152,1 milyar dolar olması bekleniyor.

Sürekli değişen, trend odaklı bir endüstride, ne olacağını tahmin etmek zor. Bununla birlikte, günümüzün teknolojisi, tüm dünyadaki insanların oyuna katılması için daha fazla erişilebilirliğin yanı sıra, bireylerin kendi oyunlarını yaratıp yayınlamaları için her zamankinden daha fazla fırsatlar sunuyor.

English
error: Bu İçerik Korunmaktadır!